Глиняне горно

2 липня 2010 р.


Глиняне горно.


...Все прагне до простоти. Тільки часто до простого доходиш лише йдучи від складного.

Вирішив я поексперементувати з горном з боковим дуттям. Суть цього горна в тому, щоб відтворить відновлюючу атмосферу полум'я. Коли повітря проходить через шар вугілля то частина кисню витрачається на підтримання горіння, а частина йде далі і окислює заготовку, смисл в тому, щоб заготовку розмістити так, щоб до неї доходили гази в яких кисень вже вигорів, але їх температура була достатньою для розігріву заготовки. Повітря поступає по горизонтальній трубі і

І робить я його вирішив по істинних технологіях, тобто ліпить із розповсюджених доступних матеріалів, що валяються під ногами. Із старих дощок беушними гвіздками я збив ящик-примітіву.

Рис.1 Гнуті цвяхи, показані для того, щоб була видна вся краса концепції.

Рис.2 Ящик-основа для ліпки горна.

Далі я підготував трубу по якій подаватиметься повітря, трохи підплескавши на краю так, щоб її кінець став прямокутної форми.

Рис.3,Рис.4 Труба подачі повітря.

Далі все просто замісив глини, взяв соломи все це гарно вимісив і зліпив горно нехитрої конструкції.

Рис.4,Рис.5 Будівельний матеріал для ліпки горна.

Рис.7 Процедура заміски соломи в глині.

Солома поперше не дасть глині розповзаться, а по друге, мені здається, служитиме теплоізолятором, навіть якщо при високих температурах вона частково вигорить то від неї залишиться пористість в глині, яка зменшить теплопровідність. Трубу подачі повітря розмістив під кутом приблизно 20 градусів з нахилом вниз так як рекомендує Богдан Попов. Оскільки горно проектував іменно під сварку пакетів дамаської сталі то стінки вирішив робить високими, а саме горно вузьким і довгим. Високі стінки дозволятимуть навантажувати достатню кількість вугілля і зберігатимуть тепло, а продовгуваста форма горна повинна забезпечувати економію вугілля, так як воно горітиме вузькою купкою лише там, де буде розміщена заготовка.На всю конструкцію пішло десь 4 відра глини і непонятно скільки соломи.

Рис.8 Схема горна.

Основна проблема при конструюванні горна це пристій подачі повітря, такий яким би можна було регулювать цю саму подачу. Я вирішив поставить заслонку на виході з вентилятора. Взяв кусок труби, просвердлив в ній отвір і приварив кусочки від цвяхів, що служитимуть упорами.(Див. Рис.10.)

Рис.10 Корпус заслонки.

Потім взяв цвях двохсотку на кінці нарізав різьбу М6, в місці кріплення заслонки сточив просвердлив два отвори і нарізав різьбу М3, також приварив гайку і куски цвяхів для ручки і упору.(Див. Рис.11.)

Рис.11 Вал заслонки.

Заслонку вирізав із оцинкованої жесті і просвердлив отвори.(Див. Рис.12.)

Рис.12 Заслонка.

Всю конструкцію зібрав, для фіксації положення заслонки вал підпружинив і підконтрогаїв.(Див. Рис.13.)

Рис.13 Конструкція в зборі.

Заслонка повертається на 90 градусів і повинна забезпечувать регулювання витрати повітря.(Див. Рис.14,Рис.15.)

ис.14,Рис.15 Положення дросельної заслонки.

Знайшов якусь турбінку, мабуть з пічки якогось автомобіля, притулив до неї асинхронний однофазний двигунець з к.з. ротором на 2880 об/хв, ну і причепив заслонку, після чого конструкція стала мати вигляд (Див. Рис.16,Рис.17.)

Рис.16,Рис.17 Блок нагнітання повітря.

Турбінку притулив до горна, поскільки в ній були присутні вібрації то при першому пуску вона гилила по трубі подачі повітря як перфаратор, тому прийнлось прив'язать її до палки на гумовому жгуті так, щоб між турбінкою і трубкою подачі повітря лишався зазор.

Рис.18,Рис.19 Горно готове до роботи.

Рис.20 Горно в роботі.

Порівняно з горном з нижнім дуттям це горно виявилося набагато економічнішим, на ньому можна сформувать таку купку вугілля, щоб вогонь горів так би мовити в середині, на горні ж з нижнім дуттям вогонь шпарить через ввесь прошарок вугілля і верхні його шари горять вхолосту. Глина показала відносно невелику теплопровідність, явно менщу ніж в шамотної цегли. Основною проблемою при ковкі дамаської сталі стало зашлаковування горна, всетаки при випалюванні вугілля в ямі в нього (вугілля) потрапляє земля, при профлюсовуванні розплавлений флюс стікає вниз, вугілля перегорає і ущільнюється і все це утворює коржики, якими зашлаковується горно, подача повітря зменшується, температура падає. А вичищать ці коржики складно, бо вони досить кріпкі, а глиняні стінки досить слабкі, от і видаляється цей шлак з кусками глини, горно руйнується. Після інтенсивного використання горна внизу прогоріла дірка, глина облущилася, а в місцях високої температури глина спеклася і обтекла шлаковою глазуррю.

Рис.21 Підношене горно.

Рис.22 Шлакові коржики.

Висновок: З глини можна виліпить гарне горно, глина служе непоганим теплоізолятором, а бокове дуття забезпечує економічну витрату палива і можить забезпечити відновлювальну атмосферу полм'я і плюс до всього горно ліпиться за півгодини з чого завгодно. Недоліком є короткий термін служби горна і мабуть трохи нерівномірний нагрів, бо клинок повело після гартування, мабуть всетаки з одного боку гріє сильніше.